ACİL TIP UZMANI FEDAKÂRDIR.

Doç. Dr. Cander: Acil servis çalışanlarının ve uzmanlarının , çalışma saatlerinin uzunluğu biyolojik ve sosyal riskleri dışında sosyal hayatı da pek yoktur.  Diğer uzmanlıklarda bir program dahilinde hayatınızı planlayabilirsiniz. Ama acilde hiçbir planınız olamaz. Acil serviste 365gün ve 24 saat, aynı güç kuvvette olmanız gerekir.  Gece 05.00de olanla, öğlen 14.00’de olan olay aynı olmayabilir. Birden bire gece 03.00 de acil hasta gelebilir. Diğer branşlarda bu böyle değildir. Bir sistem ve çalışma saati vardır. Hastanın neyle karşılaşacağı ne zaman yatacağı bellidir. Acil, stres-yorgunluk ve risk kaynağıdır. Diğer fark, bir çok uzmanlık alanında spesifik bir konuya yoğunlaşabilirsiniz. Acil tıp uzmanlığında gene böyle bir

seçim şansı yok. Çünkü acile hasta bir veya birçok branştan müdahale ihtiyacı ile gelebiliyor. Siz o problemi çözmek hem de en acil sürede çözmek durumundasınız. 
 

Şartları düzeltmek konusunda henüz başarı sağlanamamıştır. Ülkemiz şartlarında 5 yıllık uzmanlık, emeği, 24 saat çalışma temposu, stres, profesyonelce hizmet ve hayat kurtaran olarak bilinmeyeceksin.  Teşekkür için yapmıyoruz ama size teşekkür bile edilemeyecek ve bir de ekonomik olarak ta yetersiz olacak. Uzmanlık olarak seçilmesinde en büyük katkı halktan gelmeli. Bizce bu işin düzelmesinde,  halkın talebi çok önemlidir. ‘Ben acil serviste uzman istiyorum ‘ demesi lazım. Çünkü sağlık politikaları tüm dünyada seçim propagandaları içindedir.

 

Çalışma süresini ya kısaltacaklar ya da hizmet karşılığının %50 fazlası ile değerlendirilmesi lazım. Gece gündüz hizmeti ayarlamaları yapılmalı. Acil çalışanlarının verdikleri hizmet karşılığında aldığı maaşın günümüz ekonomik koşullarına uygun olarak tatmin edici şekilde artırılması çözüm yollarından biridir. İhtisas önemli. Bunun içinde bu imkanlar sağlanmalı ve acil tıp hizmeti sistemde iyi yerlere getirilmeli. 

Acil tıp uzmanı her türlü şartta çalışmayı göze alsa da, karşılığı verilmelidir.  Verilmese ne olur, kalitesiz hizmet olur.  Ama hizmet mutlaka verilir.  Acil tıp da çalışan kişi fedakârdır.