ACİL SERVİS VE HİZMETLER HAKKINDAKİ OLUMSUZ HABERLER
     
 

Popüler Sağlık:   Acil servislerde hastaların sedyede kalması , uzun  beklemeler , yatak bulunamama, doktorun gelmemesi , çeşitli sebeplerden diğer hastanelere sevk edilerek yaşam sürelerinin riske atılması , ambulanslardan düşen hastalar, hasta kabul edilmemesi  gibi medyada sıkça rastladığımız haberler acil tıp ve servisleri hakkında olumsuz düşünceler yaratıyor. Bu haberler sizi nasıl etkiliyor ?

Doç. Dr. Cander Özellikle acil servis çalışanları olarak yüzlerce hastayı kurtarıyoruz. Hiç hata şansımız olmasa da herhangi bir sebepten kaynaklanan ölümcül durumlarda yüzlerce kurtardığımız hayatlar için alkışlanmadığımız gibi, tek bir örnekle yargılanıyoruz.  Bizim beklentimiz uygun ortamlarda bir an önce sağlıklarına kavuşmaları. Sebepleri hiç araştırılmadan suçlanmak, işte bizi en çok üzen bu! Özellikle bu konuda medyaya sorumluluk düşüyor. Tabii ki olumsuzluklar aktarılarak sorun varsa dikkat çekilecek . Bizim temel görevimiz acil servislere başvuran hastaya bakmak. Ve acil çağrılana cevap vermek zorunluluğu.  Sağlık Bakanlığının bu konuda genelgesi olmasına

rağmen zaman zaman özellikle de bazı özel hastanelerde bu uygulanmadığını duyuyoruz. Diğer üniversite hastanelerinde ise sevk mecburi ise yapılır. Ya yoğun bakım da yatak yoktur ya da çok özel bir durumdur, daha donanımlı bir hastaneye sevk edilmesi gerekir.