Popüler Sağlık Dergisi
 
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
Popüler Sağlık Dergisi Sayı68
 
 
 
GÜNCEL

Palyatif Bakım

TÜRKİYE YAŞLANIYOR, PALYATİF BAKIMIN ÖNEMİ ARTIYOR!!!

Palyatif Bakım:teşhis almış bir hastalık sonucu tedavi sürecinde, tedaviden yeterli yanıt alınamayan durumlarda ve yaşam sonu desteğe ihtiyaç duyan kimselerde devreye girmesi gereken tıbbi bir süreçtir.

Destekleyici bakım olarak da ifade edilebilen Palyatif Bakım genel hatlarıyla; hastanın yaşam kalitesinin arttırılması,ağrı ve benzeri yakınmalarının azaltılması, ilgili durumda hasta yakınına da gerekli desteğin verilmesini kapsıyor. 

PROF. DR. MELTEM UYAR:''PALYATİF BAKIMIN YAYGINLAŞMASI HASTANELERİN İŞLEYİŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK!''

Yaşamı tehdit eden hastalıklarda hasta ve hasta yakınına gerekli desteğin sağlanması ve ülke genelinde nitelikli palyatif bakım hizmetinin verilebilmesini amaçlayarak kurulan Palyatif Bakım Derneği, 2006 yılında, henüz Türkiye’de bir yapılanma yokken çalışmalara başladı. Palyatif Bakım Derneği Başkanı Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Uyar,  “dernek olarak; palyatif bakım hizmetlerinin bilimsel olarak gelişmesi için konunun uzmanlık olarak ele alınmasını, evde bakım hizmetlerinin eğitim ve personel desteği ile Palyatif Bakım sağlamak üzere yeniden yapılandırılmasını, hastane dışında palyatif bakım desteği sağlayan merkezlerin hayata geçirilmesi hedefliyoruz” diyor.

PALYATİF BAKIM, DÜNYANIN BİRÇOK  ÜLKESİNDE ‘İNSAN HAKKI’ OLARAK KABUL EDİLİYOR…

Palyatif Bakım Merkezleri’nin Türkiye’de hizmete girmesi ise 2015 yılında başladı. Diğer gelişmiş ülke örneklerinin gerisinde uygulamaya başlayan Türkiye bugün, 81 il kamu hastanelerinde 314 Palyatif Bakım Merkezi, 4001 yatak sayısı ile kısa sürede Avrupa Palyatif Bakım Birliği’nin önerdiği yatak sayısının yaklaşık %50’sine ulaşmış durumda.

  Prof.Dr.Meltem Uyar

6 FARKLI BRANŞ PALYATİF BAKIM ÇATISI ALTINDA BİR ARAYA GELİYOR!
İHTİYAÇ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR…

Palyatif Bakım Derneği Başkanı Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Uyar; “Palyatif bakım hizmetlerinin tüm dünyada bir ‘İnsan hakkı’ olarak kabul edildiğini vurguluyor. Prof. Dr Uyar; “Palyatif Bakım için aralarında doktor, hemşire, psikolog, fizyoterapist, sosyal çalışmacı ve manevi destek uzmanının yer aldığı kalabalık bir ekibi ihtiyaç duyuluyor. Hastanın gereksinimine göre yapılan destek planlarının yanı sıra, hastayla birlikte aynı zorlu süreçten geçen hasta yakınlarına da psikososyal destek verilmesi gerekliliği de ön plana çıkıyor”. 

‘Uluslararası katılımlı 1. Palyatif Bakım Sempozyumu’

28-29 Eylül tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası katılımlı 1. Palyatif Bakım Sempozyumu’ nda pratikte kamuoyu tarafından çok bilinmeyen konular detayları ve olgu örnekleri ile ele alınacak.

Uluslararası katılımlı 1. Palyatif Bakım Sempozyumu  

Sempozyumun amacı, “Yaşamın her anı değerli” mottosu ile palyatif bakım alanında çalışan tüm hekimlerin, diyetisyenlerin, aile hekimlerinin, hemşirelerin, eczacıların, manevi bakım uzmanlarının, sosyal çalışmacıların ve gönüllülerin bilgi deneyim ve sorunlarını paylaşımlarını sağlamak, bu alandaki gelişmelere yol göstermektir.

Sempozyumda öne çıkan başlıklar ise;

Dünya’da Palyatif Bakım Organizasyonu
Türkiye’de Palyatif Bakım Yapılanmasının Hedefleri ve Gerçekleşenleri
Palyatif Bakımda Ağrı ve Semptom Yönetimi
Son dönem organ yetmezliğinde Palyatif Bakım
Nörolojik hastalıklarda ve evde Palyatif Bakım
Pediatrik Palyatif Bakım
Kanser hastası ve Palyatif Bakım 
Pediatrik Palyatif Bakım
Palyatif Bakımda İletişim ve Organizasyon
Son Dönem Hasta Kavramı
İyi Ölüm ve Yas
Mevzuat ve Yönerge’de Hedefler

Ayrıca;

Palyatif Bakımda Ağrı Yönetimi ve Karşılaşılan Zorluklar
Palyatif Bakımda Beslenme
Palyatif Bakımda Yara ve Ostomi Bakımı
Palyatif Bakımda İletişim başlıklı kurslar gerçekleştirilecektir.

Kongre hakkında detay bilgi için : http://palyatif2018.org/

 
Bülten: 22.8.2018
Zeynep Çetinkaya

 

Copyright © populersaglikdergisi.com