Popüler Sağlık Dergisi
 
Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
Popüler Sağlık Dergisi
 
 
 
 
 
GÜNCEL/SEKTÖR
 

İDİS İŞİTME TÜRKİYE ALZHEIMER DERNEĞİ FARKINDALIK ÇALIŞMALARINA DESTEK VERİYOR

Türkiye’nin önde gelen işitme merkezlerinden İDİS, Türkiye Alzheimer Derneği ile yürütülen işbirliği çalışmaları çerçevesinde toplumda Alzheimer konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan “Sadan Hanım” adlı sinema filminin destekçilerinden oldu.

 

Sadan Hanım Filmi

Konuyla ilgili açıklama yapan İDİS Pazarlama Müdürü Reha Tunca; “Yürüttüğümüz farkındalık kampanyalarına bir yenisini daha ekliyoruz. Destekçilerinden biri olduğumuz bu filmde sevgili Sadan Ünüvar’ın Alzheirmer ile mücadelesine çok değerli oyuncuların oyunculuklarıyla tanık olma imkanı bulacağız. Ünlü oyuncu Canan Ergüder’in Sadan Ünüvar’ı canlandırdığı filmin müziğini Candan Erçetin seslendirmekte. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda Sadan Hanım’ın damadı olan Göksel Gülensoy, filmin geçmişten geleceğe bir duygu yükü taşıyacağını belirtirken, hepimizin anne ve babalarımızın kıymetini daha iyi anlayacağımızı da vurguluyor. Bugün başta Lancet olmak üzere birçok bilimsel çalışma işitme kaybı ve yol açtığı sosyal izolasyonun demans riskini artırdığını göstermekte. Biz de İDİS olarak demansa karşı farkındalık çalışmaları yürüterek toplumu bilgilendirmeye çalışıyoruz. Amacımız demansa giden sessiz yolda erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çekmek” dedi.

İdis İşitme Genel Müdürü Reha Tunca
 

“İşitme kaybı bunamaya karşı değiştirilmesi mümkün olan en büyük risk faktörü”

İDİS Pazarlama Müdürü Reha Tunca; Lancet tarafından yayınlanan araştırmada işitme kaybının “bunamaya karşı değiştirilmesi mümkün olan en büyük risk faktörü” olduğunu aktardı.

''İDİS İşitme olarak özellikle 65 yaş üstü bireylerin ilerleyen yaşlarına rağmen aktif bir hayat sürmeleri, izolasyon, depresyon ve bunama gibi bunamaya yol açacak risklerini önlemeye yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Beyinle duymayı sağlayan brain hearing teknolojisine sahip işitme cihazlarımız ile işitme sağlığını korumaya destek olmak için çalışıyoruz.''

Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Topçular da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bilişsel olarak uyarılmanın en kolay yolu işitebilmektir. İşitme kaybı tedavi edilmediğinde kişi toplumdan uzaklaşarak kendini izole eder. Yalnızlaşma daha hızlı yaşlanma sürecini ve demansı tetikler. Bu nedenle de işitme kaybını yakından takip edebilmek için 65+ bireylerin yıllık işitme testlerini yaptırmalarını önemsiyoruz” dedi.

İDİS İşitme   İDİS İşitme Hakkında
Demant Grubu 100 yılı aşkın global tecrübesi, 130’dan fazla ülkedeki faaliyetleri, yüksek teknolojili ürünleri ve fark yaratan kalite anlayışıyla Türkiye’deki bireysel kullanıcılarına yüksek hizmet kalitesine odaklanmış İDİS İşitme Merkezleri ve iş paydaşları olan bayi ve distribütörleriyle tüm dünyada olduğu gibi işitme sağlığı alanında hizmet sunmaktadır.
İDİS ile, Türkiye çapında 12 ilde işitme merkezleriyle işitme sağlığı alanında tam kapsamlı hizmet sunulmaktadır. İDİS İşitme Merkezleri, insanların daha iyi duymalarına ve daha iyi bir hayat yaşamalarına yardımcı olma misyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir.

İdis işitmeden Alzheimer konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan “Sadan Hanım” adlı sinema filmine destek oldu.

 
Popüler Sağlık Dergisi
Bülten / 22 Eylül 2020 Z.Çetinkaya