Anasayfa
Hakkımızda
Yayın Kurulu
Arşiv
Künye
İletişim
Ayın Konusu
Kongre Takvimi
Kitap Köşesi
Sağlık & Tıp Dernekleri
 
 
 
 
 
 
Güncel Sağlık
 
 

 

Her 4 Kişiden Birinde Sindirim Bozukluğu Var!

Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD), Toplumsal Farkındalık Projeleri kapsamında “Farkında Ol, Geç Kalma!” sloganı ile Abbott’un koşulsuz desteği ile düzenlenen “Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Programı”na Şanlıurfa’da devam edildi.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Konferans salonunda düzenlenen programda Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor halk toplantılarının gerçekleşeceği iller başta olmak üzere daha bilinçli bir toplum oluşturulmasına katkı sunmayı hedeflediklerini belirtti. Prof. Dr. Bor, “Proje ile Kolon Kanseri, Reflü, İrritabl Bağırsak Sendromu, Ülser, Dispepsi, Ülseratif Kolit, Pankreas Kanseri ve diğer Sindirim Sistemi Hastalıkları konusunda toplumda farkındalık oluşturulması, potansiyel ve mevcut hastaların hastalıklar konusunda yeterli bilgi seviyesine ulaşmasının sağlanması, hastalıklarda erken teşhisin öneminin vurgulanması, hasta yakınlarının da hastalık süreçlerine dair bilgilendirilmesi ve daha bilinçli olmalarının sağlanmasını istemekteyiz” dedi.

''Kabızlık önemli bir sağlık sorunu''

Prof. Dr. Bor, Türkiye’de her 4 erişkin kişiden birinde kabızlık ve farklı sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Her şehirde farklı bir sindirim sistemi hastalığı konusunda halkımızı aydınlatıyoruz. Türkiye’de sindirim sistemi hastalıkları son derece yaygındır. Türk halkının yüzde 8.5’inin kabızlık sorunu olduğunu biliyoruz. Genel olarak tüm bağırsak hastalıkları sıklığı,-biz buna fonksiyonel bağırsak hastalıkları diyoruz-bu oran yüzde 23'tür. Her 4 erişken birinin kabızlığı, şişkin bir karnı, bir sindirim sistemi rahatsızlığı problemi olduğunu gösterir ki, bu rakama mide problemleri dahil değildir ve son derece yaygın hastalıklardır."

 

 

Türkiye'nin 8 ayrı şehrinde düzenlenecek
 
Prof. Dr. Bor, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Prof. Dr. Bor açıklamasında, "Türk Gastroenteroloji Derneği olarak halkımızın sindirim sistemi hastalıkları konusundaki bilgisini artırmak ve bu konudaki bilinçlendirmeyi artırmak amacıyla Şanlıurfa'ya geldik. Bu toplantılar yıl sonuna kadar Türkiye'nin 8 ayrı şehrinde düzenlenecek. Her şehirde farklı bir sindirim sistemi hastalığı konusunda halkımızı aydınlatıyoruz. Şanlıurfa'daki konumuz sindirim sisteminde gaz ve kabızlık gibi herkesi çok ilgilendiren sorunlar ve hassas bağırsak hastalıkları gibi konular ele alındı. Bu toplantılarımızın ilki Edirne'de yapıldı. ikincisi ise Şanlıurfa'da gerçekleşti. Bundan sonra 18 Mayıs’ta İzmir-Balçova’da, daha sonra Sivas, Eskişehir, Adana, Konya ve Erzurum illerinde farklı konu başlıklarında yapılacak toplantılarla, halkımız sağlıklı bir yaşam ve gelecek için bilgilendirilmeye devam edilecek. Yanımızda çok büyük bir kalın bağırsak maketi getirdik. Bu maketin içerisinde de farklı kalın bağırsak hastalıklarını içinde yürüyerek görüp izlemek mümkündür" dedi.


Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Konferans salonunda düzenlenen programa, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin eşi Sema Çiftçi, Türk Gastroenteroloji Derneği üyeleri ve farklı üniversitelerden akademisyen,sağlık çalışanı ile 400’e yakın vatandaş katıldı.


 
 
 
 
27.04.2017
Z.Ç
Copyright © populersaglikdergisi.com